Quantcast
Channel: Hambaravi Blogi
Viewing all articles
Browse latest Browse all 32

Parodontiit/periodontiit on aeglane tapja

$
0
0
Teaduslikult ja kliiniliselt on tõestatud, et hambaid ümbritsevate kudede põletik mõjutab organismi üldseisundit ja raskendab teiste haiguste kulgu ning ravi.

Parodondi (hambaid ümbritsevad koed) pind on kokku 50-70 cm2, see võrdub umbes peopesa suurune alaga. Kroonilise parondontiidi puhul esineb sellise suurusega põletikuline ala organismis.

Kuidas hammaste tugikudede haigused mõjuvad kogu organismile ja soodustavad erinevad haigusi?
  1. Südame-ja veresoonkonna haigused: igemepõletiku puhul satuvad bakterid vereringesse ja organism hakkab produtseerima hormoone, mis ahendavad veresooni. Juhul, kui see on pikaaegne protsess (gingiviidi, periodontiidi puhul), siis põhjustab see kõigi veresoonte toonuse tõusu ning sellega kaasneb vererõhu kõrgenemine.

    Hammaste tugikudede haigused on ka üks esimestest ateroskleroosi (arterilubjastus) tekkepõhjustest. Suuõõnest liiguvad bakterid mujale organismi, mis toob kaasa veresoonte seinte elastsuse vähenemise, see omakorda stimuleerib veresoonte seinte rabedaks muutumist ning naastude teket.

  2. Hingamisteede haigused: suuõõs on esimene „korrus“ hingamissüsteemist. Kroonilise igemepõletiku puhul liiguvad parodontopatogeensed bakterid suust alumistesse hingamisteedesse põhjustades põletikke - bronhiit, tonsilliit. Hingamisorganite haiguste tekitajad püsivad eluvõimelise hambakatus isegi peale antibiootikumikuuri.

  3. Maohaavandi tekitajal Helicobacter Pyloril on omadus kaua elada hambakivis ja hambakatus, säiludes isegi peale maohaavandi vastu antibakteriaalse ravi läbiviimist.

  4. Rasedatel, kellel esinevad igemehaigused, on 7 korda kõrgem risk sünnitada enneagselt. Kui naine on rase, siis kroonilise põletiku esinemise tõttu tõuseb emaka toonuse suurenemise risk, millega kaasneb oht enneaegseks sünnituseks.

  5. Diabeetikutel on väga suur igemehaiguste, suuõõne seenhaiguste ning kaariese risk, sest esineb kserostoomia ehk suukuivus. Sellise diagnoosiga patsientide jaoks on eriti oluline külastada regulaarselt suuhügienisti, et hoida juba tekkinud probleemid kontrolli all ning ennetada uute haiguste väljaarenemist.
Kuna organismi rasked üldhaigused ning nende tõttu kasutatavate ravimite kõrvaltoimed omakorda soodustavad igemehaiguste teket, siis tekib ring, kus üldhaigused tekitavad hambaid ümbritsevates kudedes põletikulisi protsesse ning olemasolev igemepõletik soodustab süsteemsete haiguste arengut ja raskendab nende ravile allumist.

Inimene pöördub tavaliselt hambaarsti või suuhügienisti vastuvõtule siis, kui ta märkab, et hambaid pestes igemed veritsevad või häirib teda ebameeldiv hingeõhk. Kuna hammaste tugikudede haiguste esmased ilmingud arenevad tihtipeale varjatult, võib arsti juures selguda, et hambaid ümbritsev luu on märkimisväärselt taandunud ning krooniline põletik organismis juba pikemaajaliselt olemas. Sellise olukorra vältimiseks on vajalik suuhügienisti vastuvõtul omandada õiged hügieenivõtted ning neid ka kodus oma parimate oskuste piires rakendada. Lisaks on väga oluline käia korrapäraselt vastavalt konkreetsetele personaalsetele juhistele kontrollis, et ennetada hammaste ja neid ümbritsevate kudede haiguste väljaarenemist või juba olemasoleva probleemi süvenemist.


Suuhügienist Anastassia Tomilina,
Ülemiste Hambaravi

Viewing all articles
Browse latest Browse all 32